Diyarbakır'da HDP'nin Çağrısı Vatandaşı Etkilemedi: Kentsel Dönüşüm Başlayacak

HDP’nin Diyarbakır’daki kentsel dönüşümleri engellemek amacıyla yaptıkları açıklama, vatandaştan destek görmedi.

Diyarbakır'da HDP'nin Çağrısı Vatandaşı Etkilemedi: Kentsel Dönüşüm Başlayacak
Diyarbakır'da HDP'nin Çağrısı Vatandaşı Etkilemedi: Kentsel Dönüşüm Başlayacak Orkun
Bu içerik 429 kez okundu.

 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin cazibe merkezine dönüştürülmesi amacıyla başlayan çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

HDP Genel Merkezi tarafından yapılan “Evlerinizden çıkmayın, yoksa evlerinize, arsalarınıza el koyacaklar” açıklaması, vatandaşlar tarafından önemsenmedi. Bölgede oturan birkaç aile, evlerini boşaltarak devletin ödeme işlemini gerçekleştirdiği nakliye araçları ile eşyalarını taşıdı.

Diyarbakır Surları bölgesinde Valilik, Büyükşehir ve Sur Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi tarafından devam edilen çalışmalarda, vatandaşlara hak ödemesi yapıldı.

30 BİN 372 METREKARE ALAN

Gerçekleştirilen proje ile birlikte 30 bin 372 metrekarelik alan böylece TOKİ’ye devredilmiş oldu. Gecekonduları yıkılan ailelere Çölgüzel bölgesindeki TOKİ konutlarından ev verildiği belirtildi. Burada oturmak istemeyen ailelere ise bu hak nakit olarak ödendi. Yıkılacak olan metruk binaların yerini konaklar alacak.

Projede vatandaşın hiçbir şekilde mağdur edilmediği belirtilirken, bölgede restorasyon işlemine devam edilen 14 tarihi eserin de bulunduğu kaydedildi.

Ali Paşa Mahallesi ile birlikte Lalebey Mahallesi’de bu proje içerisine alındı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mahalle içerisinde bulunan tescilli yapıların yerine konak yapılacağı kaydedildi.

 

diyarbakır sur kentsel dönüşüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun