Adalet Bakanı Gül'den 'Lekelenmeme Hakkı' Açıklaması

Adalet Bakanı Gül’den “Lekelenmeme Hakkı” ile ilgili flaş açıklama geldi. Açıklamada, ilgili karar için “Soyut ve dayanaksız ya da konusu suç oluşturmayan şikâyetler için soruşturma öncesi ön değerlendirme süreci getirildi” denildi.

Adalet Bakanı Gül'den 'Lekelenmeme Hakkı' Açıklaması
Adalet Bakanı Gül'den 'Lekelenmeme Hakkı' Açıklaması Orkun
Bu içerik 335 kez okundu.

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan açıklamada Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte yapılan değişikliğe ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Gül, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Temel insan haklarının en başında, insan haysiyetinin korunması gelmektedir. İnsan haysiyetinin korunmasının en önemli unsurlarından biri ise kişinin “Lekelenmeme Hakkı”dır. Yeni KHK'da, Ceza Muhakemesi Kanununun 158. Maddesine eklenen fıkra ile “Lekelenmeme Hakkı” daha güçlü bir güvenceye kavuşturulmuştur.”

"ÖN DEĞERLENDİRME SÜRECİ GETİRİLMİŞTİR"

“Düzenlemeyle, soyut ve dayanaksız ya da konusu suç oluşturmayan şikâyetler için soruşturma öncesi ön değerlendirme süreci getirilmiştir.Bu tür ihbar ve şikayetler üzerine; artık doğrudan soruşturma yapılması, kişilere yersiz biçimde şüpheli sıfatı verilmesi ve kişilerin gereksiz biçimde soruşturma işlemlerine muhatap edilmeleri söz konusu olmayacaktır. Öncelikle fiilin suç oluşturmadığının bir araştırma yapılmasını gerektirmeyecek derecede açık anlaşılıp anlaşılamadığı dikkate alınacaktır. İhbar ve şikâyetin, soyut ve genel nitelikte olması veya konusunun suç oluşturmadığının açıkça anlaşılması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilecektir.”

“Vatandaşın "Lekelenmeme Hakkı"nın azamî derecede korunabilmesi için de, şikâyet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilmeyecektir.Bu tür ihbar ve şikâyetler ile soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair kararlar için savcılıkta ayrı bir kayıt tutulacaktır.Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair kararlar, ilgili kolluk birimine de bildirilip, kolluk kayıtlarının düzeltilmesi, ayrı bir sistemde tutulması sağlanacaktır.Böylece; asılsız şikâyete konu olan kişinin, iradesi dışında oluşmuş kayıtlar (suç ve soruşturma kaydı gibi) üzerinden yeni mağduriyetlere uğraması engellenecektir.Soruşturma yapılmasına yer olmadığına ilişkin kararlara karşı ihbar ve şikâyette bulunanların itiraz hakkı da bulunacaktır.”
 

abdulhamid gül adalet bakanı khk lekenmeme hakkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun