Palandöken'den Bozuk Para Uygulamasına Yönelik Açıklama

TESK Genel Başkanı Palandöken tarafından yapılan uyarıda “Piyasada 6 milyar 441 milyon 222 bin 62 adet madeni para bulunmasına rağmen alışverişlerde madeni para kullanılmaması yanlış bir uygulama” denildi.

Palandöken'den Bozuk Para Uygulamasına Yönelik Açıklama
Palandöken'den Bozuk Para Uygulamasına Yönelik Açıklama Orkun
Bu içerik 294 kez okundu.

 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada piyasada bulunan madeni paraların çokluğuna işaret ederek "Piyasaya yeteri kadar madeni para verilmesine rağmen alışverişlerde madeni para kullanılmaması yanlış bir uygulama” dedi.

Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Damlaya damlaya göl olur, atasözümüzün en çok hatırlanması gereken konu bozuk para üstleri. Örneğin, işletmeler, etiket üzerine 29,90 veya 29,99 yazarak kasada 30 lira alıyor. 10 kuruş ya da 1 kuruşu ne işletme veriyor ne de vatandaş almaya tenezzül ediyor. Halbuki bu para üstleri, toplamda büyük meblağlara tekabül ediyor. Aynı zamanda işletmeler de vergisiz haksız kazanç sağlamış oluyor. Kurban Bayramı alışverişlerinde 50 kuruş ve 1 liraya kadar paranın da geri verilmediği şikayetleri geliyor. Özellikle AVM'ler ile büyük marketlerde 99, 109, 149, 159 lira gibi rakamlar etikete yazılmasına rağmen tahsilat yapılırken hep 1'er lira üzerine eklenerek tahsil ediliyor ve bozuk para yok denilerek para üstleri verilmiyor.”

bendevi palandöken bozuk para
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun