Obezite Hastaları Dikkat! Kahvaltıda Kurban Etinden Uzak Durun

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde diyetisyenler, vatandaşa kurban eti konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, sağlıklı beslenme konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Obezite Hastaları Dikkat! Kahvaltıda Kurban Etinden Uzak Durun
Obezite Hastaları Dikkat! Kahvaltıda Kurban Etinden Uzak Durun Orkun
Bu içerik 462 kez okundu.

 

Kurban Bayramı’nda genellikle vatandaşlar yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeden vücut sağlıklarını düşünmeden hareket edip besleniyor. Bu konuda önemli uyarılarda bulunan Uzman Diyetisyen Nazlı Acar, kurban eti tüketimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Acar, kurban eti konusunda “Kurban bayramında olası hazımsızlık şikayetleri için kesilmiş hayvanın eti hemen tüketilmemelidir. Geleneksel olarak kurban eti kesildikten sonra hemen kavurtulup Sabah kahvaltısında ya da en geç öğle yemeğinde yerini bulur. Bu geleneksel uygulama aslında yanlıştır. Hayvan kesildikten sonra et bir süre dinlendirilmeli, ölüm katılığı geçtikten sonra tüketilmelidir. Hemen tüketilen etin sindirilmesi güç olur.” şeklinde konuştu.

Etin 24 saat bekletilmesi gerektiğini belirten Acar, etin tüketimi esnasında hayvanda bulunan yağların kavrulmaması gerektiğini, bunun yerine domates ilave ederek öğünü rahatlatmayı tercih etmenin daha faydalı olabileceğini ifade etti.

KLASİK TÜRK KAHVALTISINI TERCİH EDİN

Kurban Bayramı’nda genellikle düşülen hatalardan biri de her öğünde et tüketmek. Bu konu ile ilgili de uyarılarda bulunan Acar, şunları kaydetti:

“Obezite ameliyatı sonrasında her zaman belirttiğimiz ‘ilk lokma protein, son lokma protein’ ilkesine bağlı kalarak her öğününüzde proteinlere yer vermeniz uygun olacaktır. Fakat sabah kahvaltısında etin tercih edilmesi sindirimin uzun sürmesi açısından biraz keyifsiz olabilmektedir. O nedenle kahvaltınızı klasik Türk kahvaltısı gibi (peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek, söğüş…) tercih etmeniz sizin için iyi bir alternatif olacaktır.”

kurban eti kurban bayramı obezite
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun