Ordu'da Şarbon Alarmı

Ordu'nun Çatalpınar İlçesi'nde et yiyen bir kişinin hayatını kaybetmesi üzerine yapılan incelemerde şarbon hastalığına rastlandı. Kesilen hayvanın bulunduğu Elmaköy Mahallesi Karatinaya alındı.

Ordu'da Şarbon Alarmı
Ordu'da Şarbon Alarmı admin
Bu içerik 479 kez okundu.

Şarbon hastalığı bulunan ineğin etinden yiyen 3 kişiden bir kişi hayatını kaybederken 2 kişinin tedavisi devam ediyor. 

Bir kişinin ölmesi üzerine etten alınan numunede yapılan teslerde Şarbon hastalığı tespit edildi. Numune Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi. Şarbon hastalığını varlığının Müdürlikçe yapılan testlerle onaylanması üzerine bölge karantina altına alındı.

10 Gün Önce Hastaneye Kaldırıldı

Çatalpınar ilçesinde kesilen ineğin etinden yiyen Nevzat Meşedüzü, rahatsızlandığı için hastaneye kaldırıldı. On gün boyuncu süren tedavi bir sonuç vermedi ve Meşedüzü hayatını kaybetti. 

İneğin etinden yiyen diğer iki kişinin tedavisi devam ediyor.

Yaşanan olay sonrasında Ordu Valiliğinden yazılı açıklama geldi. Açıklama şu şekilde:

"Olayın sebebini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon (+) olduğunun 22.08.2017 tarihinde Valiliğimize bildirilmesi üzerine; Olayın yaşandığı Çatalpınar´ın Elmaköy mahallesinde derhal karantina tedbirleri uygulanmaya başlanmıştır. Oluşturulan aşılama ekipleri ile koruma bölgesi içerisinde bulunan at, eşek, koyun ve keçilerin hastalığa karşı aşılama çalışmalarına başlanmıştır.

10 kilometre yarıçap içerisinde kalan 2 bin 500 hayvanın aşılaması yapılacaktır. Çatalpınar İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile; hastalık çıkan işletme merkez olmak üzere 10 kilometrelik alana, hayvan giriş çıkışı ile hayvan kesimi 15 günlük karantina süresi boyunca yasaklanmıştır. Ayrıca, bugün İlçe Kaymakamı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün katılımı ile bir toplantı düzenlenerek, konu hakkında mahalle muhtarları bilgilendirilmiştir."

ordu şarbon karantina
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
iLAS siliman     2017-08-24 YANI ŞARBONLU BİR HAYVAN BU MIKROBU UZUN SÜRE TAŞIYARAK ETRAFA BULAŞTIRAMAZ... KURBANLIKLARDA BÖYLE BİR TAŞIYICI RİZK OLMAZ. TEHLİKE KESİLEN HAYVANDAN AKAN KANDAKİ MİKROP HAVAYLA TEMAS EDİNCE SPORLANIYOR VE BU KORUYUCU TABAAKAYLA KAPLANMIŞ ŞARBON BASİLİNİN SPORLARI DOĞADA 50 YILA KADAAR TEHDİT OLARAK BULUNA BİLİYOR.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun