Batılı ve Sanayi Ülkesi Erkeklerinde Sperm Sayısı Gittikçe Azalıyor

Yapılan araştırmalar doğrultusunda sanayisi gelişmiş ülkelerde erkeklerdeki sperm sayısının azaldığı belirtildi. Bunun altında yatan sebeplerin ve bu durumun erkeklerin üreme konusuna etkilerinin henüz kesin olarak bilinmediği kaydedildi.

Batılı ve Sanayi Ülkesi Erkeklerinde Sperm Sayısı Gittikçe Azalıyor
Batılı ve Sanayi Ülkesi Erkeklerinde Sperm Sayısı Gittikçe Azalıyor Orkun
Bu içerik 1407 kez okundu.

 

Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre sanayi konusunda gelişmiş ülkelerde erkeklerin spermlerinde azalma görüldüğü belirtildi. Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşayan erkeklerin sperm sayılarının azaldığına değinilen araştırmada 1973 ile 2011 yılları arasında ortalama sperm sayısının yüzde 52,4 oranında azaldığı belirtilirken Kudüs’te bulunan İbrani Üniversitesi kapsamında yürütülen araştırmayı yürüten epidemiyoloji uzmanı Dr. Hagai Levine, konuyla ilgili yaptığı açıklamada boşalma başına düşen sperm sayısındaki azalmayı ortalama yüzde 59,3 oranında gerçekleştiğini belirtti.

43 BİN VERİ İNCELENDİ

Araştırmada toplamda 43 bin erkeğin verilerinin incelendiği kaydeildi. Deutsche Welle’nin yaptığı habere göre Münster Üniversitesi Reprodüktif Tıp ve Androloji Merkezi Direktörü Profesör Stefan Schlatt, yaptığı açıklamada araştırmanın sonuçlarına bakıldığında 1970’li yıllar ile 1990’lı yılların sonu arasındaki dönemde sperm sayısında devamlı olarak bir azalmanın görüldüğünü belirtti. Araştırmanın yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu oran hala normal olarak görülüyor.

sperm sayısı azalma sperm azalması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun