Depremin Neden Olduğu Korku ve Stres Psikolojik Travma Yaratabilir

Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da yaşanan 6.6 şiddetindeki depremin yaşattığı korku ve stres ile ilgili açıklamalar yapan Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu “Bu travmanın belirtilerinde kişi aşırı derecede korku yaşayabilir. “ dedi.

Depremin Neden Olduğu Korku ve Stres Psikolojik Travma Yaratabilir
Depremin Neden Olduğu Korku ve Stres Psikolojik Travma Yaratabilir Orkun
Bu içerik 559 kez okundu.

 

Deprem anında kişinin korku ve stresle ne yapacağını bilemeden hareket etmesi kişide şok etkisi yaratabilir. Bu konuda önemli bilgiler aktaran Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, depremin psikolojik etkilerinden bahsetti.

“Bu travmanın belirtilerinde kişi aşırı derecede korku yaşayabilir. Kişi ilk anda ve ilk dakikada şoka girebilir. Bazı kişilerde görüldüğü gibi tehlikeli bir kurtuluş yolu seçilebilir.” diyen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

ÇARESİZLİK VE PANİKLEME DUYGUSU

“Örneğin pencereden atlamak gibi. Çaresizlik ve panikleme duygusu yaşanabilir. Kişi kendini çaresiz hissedebilir, tabi ki ölüm korkusu o anda kişiyi etkisi altına alır. Örneğin hayatını kaybedeceği ya da bir şeylerin üzerine yıkılacağı ya da kendini sakat bırakacağı gibi bir korku oluşur”

“Deprem tabii ki kişinin psikolojik savunma sisteminin gücü ve güçlülüğü baş etme becerilerine bağlı olarak da şiddeti belirlenecek bir psikolojik travma etmenidir” diyen Baripoğlu “Sürekli korku, irkilme tepkisi, en küçük bir sesten etkilenme, uyku bozukluğu, iştahta azalma, ağlamalar, sürekli o anın gözünün önüne gelmesi kişi ve kimseyle konuşmak istememe gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişir ama sıklıkla görülen belirtiler bunlardır. Bazı kişilerde sık sık kendini kaybetmeye kadar belirtiler ortaya çıkabilir.” şeklinde açıklama yaptı.

deprem korku stres travma bodrum ege
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun