Depremde Hayatını Kaybeden Türk Vatandaşının Kimliği Belli Oldu

Ege Denizi'nde Bodrum ve Kos adası arasında meydana gelen depremde Kos'ta hayatını kaybeden Türk vatandaşın kimliği Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı

Depremde Hayatını Kaybeden Türk Vatandaşının Kimliği Belli Oldu
Depremde Hayatını Kaybeden Türk Vatandaşının Kimliği Belli Oldu admin
Bu içerik 408 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı Ege Denizi'nde 6.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde en çok etkilenen Kos adasında hayatını kaybeden Türk vatandaşın kimliğini açıkladı. Kos'ta hayatını kaybeden Türk vatandaşının 30 yaşındaki Sinan Kurtoğlu olduğu bildirildi. Kos'ta hayatını kaybeden iki kişiden diğeri ise 20 yaşındaki İsveçli bir turist. 

Kos'ta meydana gelen deprem sonrası Türk vatandaşlarının tahliyesi feribotla Bodrum'a yapıldı. Kos'tan tahliye edilen 205 Türk vatandaşının bulunduğu belirtiliyor.

Bodrum ve Kos adası açıklarında saat 01.31'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde Bodrum'da can kaybı yaşanmazken, Kos'ta iki kişi hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren 30 yaşındaki Türk vatandaşı Sinan Kurtoğlu'nun kimliği Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu tarafından açıklandı.

Yunan yetkililerden edinilen bilgiye göre Kos'ta biri Türk vatandaşı iki kişinin, eğlence merkezinin duvarının çökmesi sonucu hayatını kaybetti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kos'ta hayatını kaybeden Sinan Kurtoğlu ve adadan Türk vatandaşlarının tahliyesiyle ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Depremde maalesef bir vatandaşımız vefat etmiştir. Kimlik bilgileri tespit edilen vatandaşımızın ailesine ulaşmaya çalışılmaktadır. Bir vatandaşımızın da ağır yaralı olduğu ve Atina'ya nakledilmekte olduğu öğrenilmiştir. Atina Pire Başkonsolosluğumuz bahsekonu vatandaşımızın durumu ile ilgilenmektedir. Diğer bir vatandaşımızın ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye'ye dönmek istediği bildirilmiştir. İstanköy Müslümanları Kültür ve Kardeşlik Derneği Dernek Başkanı Kadri Memiş yanında kendisine refakat etmektedir.
 
200'ün üzerinde vatandaşımızın tahliyesi için çalışmalar devam etmektedir. Liman ve Gümrük binası hasar gördüğü için Bodrum'dan veya Yunanistan’ın diğer bölgelerinden gemi seferlerine izin verilmemektedir. İstanköy Liman Başkanı ile görüşülerek yakındaki bir rıhtıma özel sefer yapılması için izin sağlanmıştır. Başkonsolosluğumuzun koordinasyonunda Bodrum'dan yola çıkan yaklaşık 250 kişilik bir yolcu gemisi İstanköy'e varmıştır. Vatandaşlarımızı aldıktan sonra Bodrum’a hareket edecektir. Ardından ikinci bir sefer daha yapacaktır.

Depremde İstanköy meydanında bulunan Defterdar Cami'nin minaresinin çöktüğü, karşısında bulunan çeşmenin de kubbesinin zarar gördüğü anlaşılmaktadır.

Yakınları hakkında bilgi almak veya yardım isteyen vatandaşlarımız Dışişleri Bakanlığımızın Çağrı Merkezine (0312-292 29 29) 24 saat ulaşabilirler."

kos ege bodrum deprem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun