RTÜK'ten 5 Kanala Lisans İptali

RTÜK 5 kanal için uygun olmayan programlar nedeniyle verilen 10 gün yayın yapmama cezasını uygulamadıkları için lisans iptali kararı aldı.

RTÜK'ten 5 Kanala Lisans İptali
RTÜK'ten 5 Kanala Lisans İptali admin
Bu içerik 490 kez okundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 5 televizyon kanalına lisans iptali cezası kararı aldı. Uygun olmayan yayın yaptıkları için RTÜK tarafından verilen 10 gün süreli yayın kapatma cezasını uygulamayan 5 kanal için lisans iptal kararı alan RTÜK ilk defa lisans iptali kararı yetkisini kullanacak. RTÜK lisans iptel etme yetkisini, cezaların uygulanmaması durumunda lisans iptali yetkisini veren 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye dayanarak kullandı.

RTÜK Üst Kurul toplantısında alınan karara göre Anadolu Yurdum TV, Son Hedef TV, Genç TV, HLT TV, ve Yeni Sinema TV'nin lisansları iptal edildi. Toplantıda ayrıca TV8 kanalı programlarından "İşte Benim Stilim" ve Flash Tv Haber Bültenine yaptırım uygulanması kararı alındı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  uygunsuz yayın yaptığı için 10 günlük yayın durdurma cezası alan ancak bu cezayı  uygulamayan 5 televizyon kanalının lisansını, verilen cezaların uygulanmaması  halinde lisans iptalini öngören 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK)  dayanarak iptal etti. RTÜK, lisans iptal yetkisini ilk kez kullanmış oldu.

Lisansı iptal edilen kanalların çoğu uydu üzerinden uygunsuz yayın yapan  TV kanallarının durumu ele alındı.

Bu kapsamda 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın  Hizmetleri Hakkında Kanun'un 32'inci maddesinin 5'inci fıkrası uyarınca 10 güne  kadar yayınları durdurma cezası alan ancak bu cezaları uygulamayan Anadolu Yurdum  TV, Genç TV, HLT TV, Son Hedef TV ve Yeni sinema TV'nin lisansları iptal edildi.

Üst Kurul toplantısında ele alınan konunun özellikle uydu üzerinden uygun olmayan yayın yapan kanalların olduğu bildirildi. 5 kanalın lisans iptalinin yanı sıra, TV8 programı "İşte Benim Stilim", Flash Tv Haber Bülteni'ne yaptırım uygulanırken, silah reklamı yaptıkları için Anadolu  Kaplanları 2023 TV, Damla TV, Canlar TV, nargile reklamı yaptıkları için başka kanallara da para cezası verildi.
 

rtük flash tv Anadolu Yurdum TV Genç TV
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun