Avrupa ülkeleri darbe girişimine geç ve kısık sesle tepki verdi

Belçika’nın Türk kökenli federal milletvekili Emir Kır, 15 Temmuz 2016'da terör örgütü FETÖ tarafından teşebbüs edilen darbe girişimine Avrupa’nın geç ve kısık sesle tepki vermesinin Türkiye ile ilişkilerde derin yara açtığını söyledi.

Avrupa ülkeleri darbe girişimine geç ve kısık sesle tepki verdi
Avrupa ülkeleri darbe girişimine geç ve kısık sesle tepki verdi Kerem Çelik
Bu içerik 403 kez okundu.

Belçika'da milletvekiliğinin yanı sıra Saint-Josse Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Emir Kır, TÜRK halkının darbecilere direnişinin ‘destan’ olduğunu, ancak Türkiye’nin bunu Avrupa’ya yeteri kadar anlatamadığını ifade ederek, "15 Temmuz direnişi, demokrasi tarihine düşülen bir nottur. Bir kere böylesi bir olay, tarihte çok az rastlanabilecek sosyolojik reflekstir. Bu kadar insanın sıcağı sıcağına demokratik tepkilerini göstermeleri, tavır koymaları eşine az rastlanabilecek bir vakadır" ifadelerini kullandı.

TÜRK HALKININ KENDİLİĞİNDEN HAREKETE GEÇMESİ DEMOKRATİK REFLEKS

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın henüz çağrıda bulunmadığı saatlerde Türk halkının, emniyet güçleri ile birlikte askerlerin önüne geçmesinin demokratik bir refleks olduğunu kaydeden Emir Kır, "Üç darbe yaşamış bir toplum söz konusu. Nesilden nesile geçmiş bu tecrübeler, acılar. Türk milleti ihtilalin önünde dik durdu. Bu duruşa siyasi partileri de ekleyebiliriz. Çünkü o günlerde büyük bir dayanışma oldu. Parti farkı gözetmeksizin insanlar el ele verdiler, demokratik müesseseleri ve Meclis’i korumak için" şeklinde konuştu.

AVRUPA MESEFELİ VE KISIK SESLİ BİR TAVIR SERGİLEDİ

15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden yüzlerce insana rağmen Avrupa’nın acılara mesafeli ve kısık sesli bir tavır sergilemesinin kabul edilemeyeceğini aktaran Emir Kır, şunları söyledi:

"Ama maalesef bu konudaki destek mesajları ne Belçika’dan, ne de diğer Avrupa ülkelerinden geldi. Gelse de düşük volümde kaldı. Bu dünya demokrasi tarihi açısında bir eksikliktir. Darbe sonrası Türkler sık sık bizlere ‘Niçin Avrupa ülkeleri bizimle dayanışma içerisinde olmadı?’ diye sordu. Fazla ses gelmedi veya geç geldi Avrupa’dan. Bu derin bir yaradır. Bu bizleri de üzdü. Çünkü sıcağı sıcağına insanların dostlarından beklediği dayanışma mesajlarıdır. Bu mesajların geç gelmesi ve mesafeli olması hoş olmadı. Ve sonuç olarak bunlar Avrupa ile Türkiye arasında bir ‘iz’ bıraktı. 15 Temmuz demek, Türk milletinin Cumhuriyet’e ve demokrasiye sahip çıkışı demektir. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete, millet sahip çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği en önemli sınavlardan birisi oldu."

15 temmuz emir kır darbe belçika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun