İsrail Mescid-i Aksa'yı ibadete açtı

İsrail polisi tarafından cuma günü yaşanan olayların nedeniyle kapatılan Mescid-i Aksa, yeniden kademeli olarak ibadete açıldı.

İsrail Mescid-i Aksa'yı ibadete açtı
İsrail Mescid-i Aksa'yı ibadete açtı Kerem Çelik
Bu içerik 480 kez okundu.

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili yapılan açıklamada, Müslümanların ilk etapta Aksa'nın Aslanlı Kapısı'na (El-Esbat) kurulan metal dedektörlerinden geçirilerek içeriye alındığı ifadesine yer verildi.

"Mescid-i Aksa Vakfı yetkilileri ve namaza gelenlerin Harem-i Şerif'e girmeye başladığı" belirtilen açıklamada, "Girişlere yaş sınırlaması getirilmedi. Harem-i Şerif'in diğer kapıları da karar gereği kademeli olarak açılacak." bilgisi aktarıldı.

İsrail'in bu tutumuna aralarında Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb'in de bulunduğu bazı Müslümanlar protesto gösterileri düzenleyerek dedektörlerden geçerek Aksa'ya girmeyi reddetti.

İsrail polisi Harem-i Şerif'in kademeli olarak açılacağının duyurmasının ardından bu sabah üç gündür kapalı olan Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal arama dedektörleri konuldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden dün konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Netanyahu, durumu değerlendirmek amacıyla İsrail Kamu Güvenliği Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İç İstihbarat Servisi Şin-Bet ve Kudüs Polis Bölge Müdürü ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Harem-i Şerif'in yarın öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak Müslümanlara, ziyaretçilere ve turistlere açılması kararı aldı." ifadelerine yer verilmişti.

İsrail birliklerinin işgali altında bulunan Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal dedektörlerinin yerleştirileceğine vurgu yapılan açıklamada, "Aynı zamanda Harem-i Şerif'in kapılarına X-ray cihazları ile Harem'in dışına çevreyi gözetleme amacıyla kameraların yerleştirilmesi kararı alındı." denilmişti.

İsrail polis departmanı, 14 Temmuz'da sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu öne sürdüğü 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettiğini açıklamıştı. Polis departmanından yapılan açıklamada, Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü'nün Aksa'da namaz kılınmasına izin vermeyeceği kaydedilmişti.

Mescid-i Aksa İsrail Kudüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun