Alman Vekillere Konya'daki NATO Üssü için de izin çıkmadı

Türk hükumeti yetkilileri, Alman milletvekillerinin Konya'da konuşlu olan NATO Üssü'ndeki askerleri ziyaret isteğini olumsuz cevapladı. Ziyaret taleplerinin reddedilmesi üzerine Alman Dışişleri Bakanlığı Türkiye'yi NATO'ya şikayet etti.

Alman Vekillere Konya'daki NATO Üssü için de izin çıkmadı
Alman Vekillere Konya'daki NATO Üssü için de izin çıkmadı Kerem Çelik
Bu içerik 354 kez okundu.

İncirlik Üssü konusunda kriz yaşayan Almanya ile Türkiye arasında yeni gerilim daha patlak verdi. İki ülke arasında gerileme neden olan olay ise bu kez Konya'daki NATO Üssü oldu. Türk hükumeti yetkililerinin daha önce 17 Temmuz konusunda yapılacağı belirtilen Alman milletvekillerinin Konya Üssü'ndeki askerleri ziyaretine izin vermediği iddia edildi.

İPTAL GEREKÇESİ SON DÖNEMDE YAŞANAN GERGİNLİKLER

Alman Spiegel Dergisi'nin haberine göre, Federal Dışişleri Bakanlığı bugün öğleden sonra Konya Üssü'ne gideceği açıklanan Savunma Komisyonunun 7 üyesini ani olarak gerçekleşen iptal hakkında bilgilendirdi. Türk hükumeti yetkililerinin ziyarete iptal gerekçesi olarak son dönemde Almanya-Türkiye arasındaki ilişkilerin gerginliğini gösterdiği kaydedildi.

TALEBİ REDDEDİLEN ALMANYA, TÜRKİYE'Yİ NATOYA ŞİKAYET ETTİ

Alman Dışişleri Bakanlığı, NATO nezdinde Türkiye'yi şikayet ettiği bilgisi yer alan haberde, 24 Eylül'de yapılacak Federal Parlamento seçimleri öncesinde ziyaretin gerçekleşmesi konusunda Almanya'nın yoğun çaba sarf ettiği de belirtildi.

ALMAYA İNCİRLİK KRİZİ SONRASI ÜRDÜN'E TAŞINMA KARARI ALMIŞTI

İki ülke arasında İncirlik Üssü'nde görevli Alman askerlerini ziyaret konusunda sorun yaşanmış, Türk yetkililerin, Alman parlamenterlere ziyaret izni vermemesi üzerine Almanya İncirlik'teki askerlerini Ürdün'e kaydırma kararı almıştı. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in İncirlik krizi nedeniyle son Türkiye ziyareti sırasında Alman parlamenterlerin Konya'daki NATO Üssü'nde bulunan AWACS erken uyarı siteminde görevli 30 dolayındaki Alman askerini ziyaret edebileceği belirtmişti.

Konya üssü Nato Almanya Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun