AİHM'den flaş OHAL kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu kurulmasın nedeniyle 12 bin 600 başvurunun düşürülmesine karar verdi.

AİHM'den flaş OHAL kararı
AİHM'den flaş OHAL kararı Kerem Çelik
Bu içerik 288 kez okundu.

AİHM, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulduğu gerekçesiyle KHK ile memuriyetten atılanların yaptığı 12 bin 600 başvuruyu düşürdü.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden karara ilişkin yapılan açıklamada, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PYD tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sonrasında, Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uygun olarak ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan KHK Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı çalışanlar yürüttüğüne karar verilen örgüt, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen kamu görevlileri, öğrenciler, emekli personel ve bir kısım tüzel kişiler hakkında önlemler alındığı kaydedildi.

Doğrudan KHK hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları incelemek ve karara bağlamak üzere 2 Ocak 2017 tarihli ve 685 sayılı KHK ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulduğuna vurgu yapılan açıklamada, 16 Mayıs 2017 tarihinde üyeleri atanan komisyonun 22 Mayıs 2017 tarihinden itibaren çalışmaya başladığı belirtildi.

YARI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Komisyon, kamu görevinden çıkarma, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, tüzel kişiliklerin kapatılması, emekli personelin rütbelerinin geri alınması vb. işlemlere karşı yapılan başvuruları incelemekle görevlendirilmiştir. AİHM, önüne gelen konuya ilişkin başvuruyla ilgili olarak emsal niteliğindeki Köksal/Türkiye kararıyla, Komisyonu yeni bir iç hukuk yolu olarak kabul etmiş ve başvuruyu iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle reddetmiştir. AİHM, söz konusu emsal karar kapsamında, KHK ile haklarında işlem tesis edilenler tarafından yapılan başvurularla ilgili olarak kabul edilmezlik kararları vermeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak 31/05/2017 tarihinde ülkemiz aleyhine AİHM önünde bekleyen derdest başvuru sayısı 24.600 iken, 30/06/2017 tarihi itibariyle 12.000'e düşmüştür. Benzer nitelikteki dosyalar hakkında verilecek kararlar sonucu, derdest başvuru sayısının önümüzdeki günlerde daha da azalması beklenmektedir."

AİHM OHAL KHK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun