15 Temmuz Şehitler Köprüsü İddianamesi Hazırlandı

15 Temmuz darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan ve 34 kişinin şehit edildiği olaylara ilişkin iddianame hazırlandı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü İddianamesi Hazırlandı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü İddianamesi Hazırlandı admin
Bu içerik 271 kez okundu.

15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde meydana gelen olaylarda 34 kişinin şehit olmasına ilişkin İstanbul Cumuhriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. 135'i tutuklu olmak üzere, 143 darbe girişimde yer alan 143 asker hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Tamamlanan soruşturmada köprüde ateş emrinin Yarbay Turgay Ödemiş ve Binbaşı Ahmet Taştan tarafından verildiği belirlendi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin 15 Temmuz darbe girişimi esnasında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 2 polis 34 kişiyi şehit etmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. Soruşturma 135 şüpheli tutuklu olmak üzere 143 şüpheli asker hakkında yürütülüyordu. 

FETÖ üyesi askerlerin 15 Temmuz 2016'da Boğaziçi Köprüsü'nü tanklarla kapatmaları sonrasında başlayan olaylara ilişkin İstanbul Cumuhriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Hikmet Pak ve Bülent Başar tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianamede 1 yarbay, 2 binbaşı, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 1 asteğmen, 5 astsubay, 84 er, 48 Hava Harp Okulu öğrencisi toplam 135’i tutuklu olmak üzere 143 asker yer aldı. 8 erin darbe girişimini farkederek geri dönmesi nedeniyle tutuksuz yargılandığı kaydedildi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak adı değiştirilen Boğaziçi Köprüsü'nde gelişen olaylarda 2 polis, reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da aralarında bulunduğu 34 kişinin şehit edilmesine ilişkin 143 şüpheli asker hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanarak tamamlandı. İddianamede olaylar sırasında köprüde olan ve olaylarda kasten öldürülmeye maruz kalan 318 kişi de şikayetçi olarak yer aldı. İddianamede Nihal Olçok da şikayetçi olarak yer alıyor.

İddianamede, darbe girişiminin gerçekleştiği saat 00.40 ve sonrasında vatandaşların ve güvenlik güçlerinin köprüye gelmesinin ardından tanklardan birinden dört defa top atışı yapılması ve askerlerin uzun namlulu silahlarla ateş etmesi sonucu 15 Temmuz'da ilk şehitlerin verildiği kaydedildi.

2 er, 5 rütbeli toplam 7 askerin öldüğünün belirtildiği iddianamede, 143 şüphelinin de "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya  görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' ve "kasten öldürme" suçlarından 37 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü FETÖ İstanbul Cumuhriyet Başsavcılığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun