İsrail'den Türkiye İçin Doğalgaz Boru Hatttı Talebi

22. Dünya Petrol Kongresi'nde düzenlenen Bakanlar Oturumunda konuşan İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı İsrail'den Türkiye'ye doğalgaz boru hattı döşemek istediklerini dile getirdi.

İsrail'den Türkiye İçin Doğalgaz Boru Hatttı Talebi
İsrail'den Türkiye İçin Doğalgaz Boru Hatttı Talebi admin
Bu içerik 445 kez okundu.

22. Dünya Petrol Kongresi Bakanlar Oturumunda İsrail tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile ilişkileri ilerletmek adına iki ülke arasında kurulacak enerji bağlantısının önemli bir adım olduğu kaydedildi. 

22. Dünya Petrol Kongresi çerçevesinde gerçekleştirilen Bakanlar Oturumunda konuşan İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in Doğu Akdeniz'den Avrupa'da İtalya’ya kadar uzanacak en uzun ve en derin olacak boru hattı döşeme yönündeki hedeflerini gerçekleştirmek için kararlı olduklarını belirterek, “Hem Türkiye'nin iç tüketimi hem de Avrupa'ya doğalgaz iletim için İsrail'den Türkiye'ye uzanan bir boru hattı döşemek istiyoruz.” dedi.

Steinitz, ülkenin doğalgaz kaynakları ve yatırımlarına yönelik, "Kıbrıs, Mısır ve İsrail arasındaki bölgedeki havzada çok ciddi bir doğal gaz potansiyeli var. Doğu Akdeniz 30-40 yıl içerisinde Kuzey Denizi'nin yerini alarak en önemli güvenilir doğal gaz kaynağı olacak. Bu sebeple İsrail, bu bölgeye odaklanmış durumda" bilgisini paylaştı.

İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz İsrail'deki doğalgaz kaynaklarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önümüzdeki süreçte Kuzey Denizi'ndeki kaynakların yerini Doğu Akdeniz'in alacağına inanıyoruz. Avrupa, Doğu Akdeniz'den doğalgaz alacak ve bu bölge güvenilir bir kaynak haline gelecek'' diyen Steinitz, ''İki önemli boru hattı projesiyle ilgili yoğun görüşmeler yürütüyoruz. Bunlardan biri Türkiye. Hem Türkiye'nin iç tüketimi hem de Avrupa'ya doğalgaz iletim için İsrail'den Türkiye'ye uzanan bir boru hattı döşemek istiyoruz. Diğeri ise, Güney Kıbrıs ve Yunanistan bağlantısıyla İtalya'ya uzanacak olan boru hattı. İtalyan hükümeti, bu projenin kendileri için en yüksek öncelikli projelerden biri olduğunu açıkladı. Bizim önceliğimizi sorarsanız, ben iki projeyi de çok önemli görüyorum

Türk mevkidaşım Sayın Berat Albayrak ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Dört tur görüşmenin ardından, aramızdaki görüşmeleri hızlandırmaya ve bu yılsonundan önce Türkiye ve İsrail arasındaki boru hattının inşa edilmesini sağlayacak hükümetler arası çatı anlaşmayı tamamlamaya çalışmaya karar verdik. Umarım, Sayın Albayrak, bu yılsonuna kadar İsrail'e bu görüşmelerin hızlanmasını ve anlaşmanın tamamlanmasını sağlayacak bir ziyarette bulunur" 

israil doğalgaz 22. Dünya Petrol Kongresi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun