Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bosna'da

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bosna'da Srebrenitsa Soykırımı Kurbanlarını Anma ve Defin Töreni programında bir konuşma yaptı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bosna'da
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bosna'da admin
Bu içerik 403 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 22 yıl önce 11 Temmuz 1995'te gerçekleşen Srebrenitsa Soykırımında hayatını kaybedenler için Potoçari'de düzenlenen anma törenine katıldı. Kurtulmuş törende yaptığı konuşmada, "Biz Srebrenitsa'da kinleri, nefretleri taze tutalım diye Srebrenitsa'yı konuşmuyoruz ama Srebrenitsa'dan ders çıkarılmadığı takdirde önümüzde çok fazla Srebrenitsa tehlikelerinin, tehditlerinin olduğunun da bilinmesini arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş programın başlangıcında savaşta yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek gazilerle sohbet etti. Kurtulmuş, Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarını 22. anma yılı için oluşturulan anı defterini imzaladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş anma programındaki konuşması şöyle:

"Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 8 bin 372 kaybın bir kısmı zaman içerisinde, bugünkü törende defnedeceğimiz 71 kişi gibi kemikleri bulunarak bunları defnediyoruz. Ama aynı zamanda bu törenler dolayısıyla bütün insanlık alemi olarak da yeniden kendimizi gözden geçirme fırsatını buluyoruz.

Bu tören dolayısıyla bir kere daha hep beraber hem Srebrenitsa katliamının boyutlarını iyice hatırlamak, onları yeniden gözden geçirmek hem de bugün dünyanın dört bir tarafında devam eden katliamlara, iç savaşlara, baskılara, soykırımlara karşı neler yapabiliyoruz, niye vazifelerimizi yapamıyoruz sorusunu da kendimize sormak mecburiyetindeyiz.

Burada aylar süren büyük bir hazırlıktan sonra açıkça bir katliam, açıkça bir soykırım ortaya konuldu ve ne yazık ki bütün dünya bu soykırımı seyretti, duymadı, görmedi. Şimdi dünya olarak hep beraber bunun hesabını vermek mecburiyetindeyiz. Zalimden hesap sormayan, en azından zalimlerden nefret etmeyenlerin, mazlumların yanında yer alması mümkün değildir. Biz bu geçmiş olayları bir nefret, bir kin vesilesi olarak asla hafızalarımızda tutmayacağız. Ama zalimlerden hesap sormanın, mazlumlar için yapılabilecek en önemli hizmet olduğunun da farkında olacağız.

Uluslararası camia olarak hem Srebrenitsa'nın acısını gönlümüzde hissedeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız hem de aynı zamanda dünyada yeni zulümlerin ortaya çıkmaması için, güçlü bir BM'nin, güçlü bir uluslararası sistemin kurulmasına gayret edeceğiz. Bu katliamla ilgili, Srebrenitsa ile ilgili Hollandalı 300 askerin, Hollanda yüksek yargısı tarafından suçlu bulunması, evet bir miktar içimizi ferahlatmıştır ama yeterli değildir. Dolayısıyla Srebrenitsa'nın sonuna kadar gidilmesi gerekiyor. Buradaki bütün suçluların bütün yönleriyle ortaya konulması gerekiyor.

Biz Srebrenitsa'da kinleri, nefretleri taze tutalım diye Srebrenitsa'yı konuşmuyoruz ama Srebrenitsa'dan ders çıkarılmadığı takdirde önümüzde çok fazla Srebrenitsa tehlikelerinin, tehditlerinin olduğunun da bilinmesini arzu ediyoruz.

Biz Türkiye olarak Bosna Hersek'i kendi parçamız olarak görüyoruz. Srebrenitsa'da, Mostar'da ya da herhangi bir Boşnak kardeşimizin içi acırsa, gönlü burkulursa İstanbul'da da Bursa'da da Edirne'de de milletimizin kalbi acır, içi burkulur, burnu sızlar. Onun için Bosna'nın bütün acılarını kendi milli acılarımız olarak kabul ediyoruz. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Bosna'da yaşanan trajedilerin gün yüzüne çıkarılması için gayret sarf edenleri, destek verenleri tebrik ediyor, teşekkür ediyoruz. Srebrenitsa anneleri başta olmak üzere bir kez daha bütün Srebrenitsa kurbanlarının, şehitlerinin ailelerine başsağlığı diliyoruz, acılarını paylaşıyoruz. Bosna Hersek'in unutulmaz lideri Aliya İzzetbegoviç'in manevi hatırası önünde de bir kere daha saygıyla eğiliyor, Bosna'nın özgür bir millet olarak içindeki farklı bütün unsurlarıyla birlikte kıyamete kadar başı dik, özgür ve bağımsız bir ülke olarak yaşaması için dua ve temennilerde bulunuyoruz."

Srebrenitsa Soykırımı bosna numan kurtulmuş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun