'Riskli Sigortalılar Havuzu' Kuruluş Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

Zorunlu trafik sigortasında yeni uygulama Riskli Sigortalılar Havuzu kuruluş yönetmeliği 14 Temmuz 2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

'Riskli Sigortalılar Havuzu' Kuruluş Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
'Riskli Sigortalılar Havuzu' Kuruluş Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi admin
Bu içerik 533 kez okundu.

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelik'te değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Zorunlu trafik sigortasında "Riskli Sigortalılar Havuzu" kuruluş yönetmeliğine göre, yüksek basamaklı hasar frekansı için Riskli Sigortalılar Havuzu 12 Nisan'dan başlamak üzere kuruldu.

Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamına giren zorunlu trafik sigortası poliçelerine dair prim Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenirken prim ve hasarı, sigorta şirketleri paylaşarak ödeyecek. 

Yeni uygulama kapsamında trafik sigortası poliçesi düzenlemeyen ve bu nedenle Hazine Müsteşarlığı tarafından uyarı alan sigorta şirketinin, uyarıyı dikkate almaması durumunda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sitesine erişimi en az 3 gün ile en fazla 10 gün arasında tedbir amacıyla engellenebilecek.

Hazine Müsteşarlığı, sözleşmeden kaçınan ve kaçınmayı sürdüren sigorta şirketinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ekranına erişim yetkisini kalıcı olarak kaldırabilecek ve farklı tedbirler alabilecek. 

Yönetmelikte yer alan dipnota göre, sigorta şirketi maddi teminat limitinin yüzde 15'ini aşmayacak değer kaybı tutarı ödeyecek.

14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete'de Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğinde Değişiklik Yapan Yönetmelik şöyle:

''MADDE 1 – 14/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin altıncı fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu sigortalıların primi Müsteşarlıkça tespit edilir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Riskli sigortalılar havuzu

GEÇİCİ MADDE 12 – (1) Bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin altıncı fıkrası çerçevesinde, hasar frekansı yüksek basamak ve/veya araç grupları için 12/4/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “Riskli Sigortalılar Havuzu” kurulmuştur. Havuz kapsamındaki trafik sigortası poliçelerine ilişkin prim ve hasar Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca Ek-4’teki esaslar çerçevesinde sigorta şirketleri arasında paylaştırılır.

(2) 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasına dayanarak Müsteşarlık,

a) Havuz kapsamında trafik sigortası poliçesi düzenlemekten kaçınan ve bu sebeple Müsteşarlıkça uyarılan sigorta şirketinin, bu durumu düzeltmemesi halinde, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ekranlarına erişim yetkisini 3 günden az 10 günden fazla olmamak üzere tedbir amaçlı olarak kaldırabilir.

b) Bahse konu kaçınma fiiline devam eden sigorta şirketi hakkında söz konusu ekranlara erişim yetkisinin sürekli kaldırılması dâhil sigortacılık mevzuatında öngörülen diğer tedbirleri uygulayabilir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Tablo 7, 8, 9 ve 10’a dipnot olarak aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“* Sigorta şirketi tarafından ödenecek değer kaybı tutarı, maddi teminat limitinin %15’ini aşamaz.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğe ekteki “Ek-4 Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları” eklenmiştir.

MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin;

a) 1 inci maddesi yayımı tarihinde,
b) 2 nci ve 4 üncü maddeleri 12/4/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,
c) 3 üncü maddesi yayımı tarihinden itibaren düzenlenecek trafik sigortası poliçelerinde uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.''

resmi gazete Riskli Sigortalılar Havuzu trafik sigortası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun