Bakan Özlü: Yerli otomobilin 2019'da yollara çıkmasını hedefliyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Yerli uçak için de çalışmalar yapıldığını belirterek, "Hedefimiz yerli otomobilin 2019 yılında yollarda olması" dedi.

Bakan Özlü: Yerli otomobilin 2019'da yollara çıkmasını hedefliyoruz
Bakan Özlü: Yerli otomobilin 2019'da yollara çıkmasını hedefliyoruz Kerem Çelik
Bu içerik 415 kez okundu.

Bir televizyon kanalının canlı yayına konuk olan Bakan Özlü, yerli otomobli ve yerli uçak projeleri hakkında bilgiler verdi. Özlü, "Türkiye'nin altyapısı sadece markası yok. Hedefimiz yerli otomobilin 2019 yılında yollarda olması" ifadelerini kullandı. Yerli uçak için de çalışma içinde olduklarını kaydeden Faruk Özlü, onun için de hedefin 2023 olduğunu belirtti.

Antartika'DA KURULMASI PLANLANAN BİLİM ÜSSÜ 2018'DE TAMAMLANACAK

Faruk Özlü, Türkiye'nin Antartika'da Bilim Üssü kurmayı planladığını, bu proje için 9 kişilik ekibin çalıştığını ve 2108 yılında üssün kuralacağını belirtti. Projenin Cumhurbaşkanlığından geldiğini dile getiren Faruk Özlü şöyle konuştu: 

"Biz heyet oluşturduk, Antartika'ya yönlendirdik ekibi. 9 kişilik bir ekip gitti. Amacımız şöyle, 53 ülke var. Bunlardan 29'u danışman ülke statüsünde. Biz 30'ncu ülke olmak istiyoruz. Antartika'da hangi araştırmalar yapacağız bunları hazırlıyoruz. 2018'i hedefliyoruz."

Uzay üssü çalışmaları hakkında da bilgiler veren Faruk Özlü şunları söyledi:
 
"Türkiye'de uzay üssü kurulacak. Şimdi kanunun meclisten geçmesi an meselesi Türkiye'nin uzayın imkanlarından daha fazla istifade etmesi aslında yüksek teknoloji üreten ülkeler sınıfında da yerini açacak etkenlerden biridir. Bir türk astronotun uzaya gönderilmesi yetiştirilmesi 25 milyon dolarlık bir maliyeti var."

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yerli otomobil Yerli uçak Faruk Özlü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun