Başbakan Yıldırım Milli Lojistik Gemisinin Denize İndirilme Töreninde Konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hedef alan açıklamalarda bulunarak, "Yollarda adalet aramak olabilir. Ama önce adil olacağız, milletin canıyla bedel ödediği 15 Temmuz zaferine kontrollü darbe demekten vazgeçeceğiz" dedi.

Başbakan Yıldırım Milli Lojistik Gemisinin Denize İndirilme Töreninde Konuştu
Başbakan Yıldırım Milli Lojistik Gemisinin Denize İndirilme Töreninde Konuştu Kerem Çelik
Bu içerik 349 kez okundu.

Binali Yıldırım, İstanbul Anadalu Yakası'nda bulunan Pendik ilçesinde Selah Tersanesi’nde düzenlenen Şehit Kıdemli Üsteğmen Arif Ekmeçi Lojistik Destek Gemisi’nin denize indirilme töreninde konuştu. Konuşmasına projenin heyecan verici olduğunu söyleyerek başlayan Yıldırım, "Heyecan verici bir proje deniz kuvvetlerimizin gücüne güç katacak lojistik destek gemisi sularla buluşuyor. Her hafta geçmiyor ki yeni bir hizmet yeni bir proje hayat geçmiş olmasın. Vatandaşlarımızla kucaklaşıyoruz sorunlarını dinliyoruz, ihtiyaçlarını gideriyoruz. Dünyanın etrafını yakıt almadan bir buçuk sefer dolaşabilecek bir seyire ulaşan bir gemiyi deniz kuvvetlerimize kazandırıyoruz. Dev projelerle, yerli savunma sanayimizle dünyaya ve bölgeye ülkemizin gücünün bir kez daha gösteriyoruz. Bugün karamsarlık yok, Ümit var, heyecan var, gelecek sevinci var, özgüvenimiz var. Yarım asır önce 'Türkiye gemi yapar mı yapmaz mı' tartışması bugün her kapasite ve kabiliyette gemiyi yapabiliyoruz. Yapmakla da kalmıyoruz dostlarımızın, diğer ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak noktaya geldik. Savunma sanayine 15 yılda çok büyük ilerlemeler kaydettik. En büyük dayanağımız milletimiz ve milletimizin inancı, güvencidir. İş dünyasında görülen dinamizm umutlarımız daha da yeşertiyor. Hizmet aşkımızı daha da arttırıyor. Biz millet için varız." ifadelerini kullandı.

ŞEHİDİMİZİN VATAN AŞKININ GENÇ DENİZCİLERIMİZE ÖRNEK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Lojistik destek gemisine Şehit Üsteğmen Arif Ekmekçi adının verildiğini  söyleyen Yıldırım, "Şehidimizin annesi ve yakınları aramızdalar. Arif Ekmekçi su altı taarruz subayı olarak görev yaparken şehit düşmüş. Denizlerde uzun yıllar sonra naaşı bulunarak şehitliği defnedilmiş. Şehidimizin vatan aşkı ve sevgisinin genç denizcilerimize örnek olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

BU GEMİ DONANIMI İLE SINIFININ ÖNDE GELEN GEMİLERİNDEN BİRİ

Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmete dönüştürdüklerini söyleyen Yıldırım, "Sorunlara çözüm var. Sorunları torunlara havale etmedik. Çöze çöze bugünlere geldik. Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürerek bugünlere geldik" dedi. Denize indirilen gemi hakkında bilgi de veren Yıldırım, "Lojistik destek gemimiz dünyanın etrafını bir buçuk kere dolaşacak kadar deposunda yakıt olacak kabiliyeti var. Helikopter platformu 15 tonluk en ağır helikopteri bile gece gündüz iniş yapmaya, havada yakıt ikmal yapmaya da uyumludur. Asimetrik saldırılara karşı savunma ve iletişim imkanı mevcuttur. Bu gemi donanımı ile sınıfının önde gelen gemilerinden biri" şeklinde konuştu.

ZOR OLMAYINCA BAŞARI OLMUYOR

Dünyanın deniz ticaret filosunun yüzde doksanını oluşturan 30 ülke arasında Türkiye'nin 14'üncü sırada olduğuna vurgu yapan Yıldırım, "Yani Türk limanı haricinde başka bir yere gittiğinde gemilerimiz orada bekletiliyordu. Ancak şu anda beyaz listede gemilerimiz. Dünyanın deniz ticaret filosunun yüzde doksanını oluşturan 30 ülke arasında Türkiye 14'üncü sırada. 37 tersanemiz vardı 80 tersanemiz var. Amaç yerlileştirmek ve millileştirmek. Yarın bugün işler kötüye gittiğinde kendi kendimiz yetme imkan ve kabiliyetine sahip olmak. Bunun zorluğunu 1974 Kıbrıs harekatında gördük. Türkiye yüzde yüz haklı olduğu halde amansız bir ambargo uygulanmış, Türkiye'nin bir anlamda diz çökmesi hedeflenmişti. Savunma sanayinde kendi kendine yeterli olma ihtiyacı bugün bizi bu noktaya getirmişti. Demek ki zor olmayınca başarı olmuyor" şeklinde görüş bildirdi.

15 TEMMUZ ZAFERİNE KONTROLLÜ DARBE DEMEKTEN VAZGEÇECEĞİZ

Açıklamalarına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek devam eden Başbakan Binali Yıldırım, "Ne zaman Türkiye ayağa kalksa, ileriye doğru gitmeye başlasa bundan birileri rahatsız oluyor. Huzuru bozmak, istikrarı sekteye uğratmak için maalesef karanlık planlar hemen devreye giriyor. Bu ihanet odaklarının bildikleri tek dil terör. Terörle bu milleti dize getireceklerin zannedenler hep yanıldı, yanılmaya devam ediyorlar. Daha dün PKK'lı teröristler Siirt'in Baykan ilçesinde kaymakamımız Mehmet Kocabey'e haince saldırı girişiminde bulundu. Allah'a şükür kaymakamımız ve yanındakiler yara almadan kurtuldu. Bunu niye yapıyorlar çünkü o kaymakamımız o bölgede vatandaşlarımıza hizmet vermek için, terörün sömürüsünü ortadan kaldırmak için gece gündüz çalışıyor. Türkiye bir yandan yatırım üzerine yatırım yaparken bir yandan da ihanet odaklarıyla amansız mücadele içinde. Allah'ın izniyle bu mücadele zaferle taçlanacak, bu topraklardan bu terör illetini tamamen yok edeceğiz. Gönül ister ki diğer siyasi partiler bu mücadelede bizlerle beraber olsun. Bu milletin gördüğü belki de en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe girişimine kontrollü darbe demek bu milletin hissiyatıyla adeta alay etmektir. Bu milletin şehir şehir, meydan meydan destansı özgürlük mücadelesine halel getirmenin, leke sürmenin hiç kimsenin hakkı ve haddi olmamalıdır. Yollarda adalet aramak olabilir. Ama önce adil olacağız, milletin canıyla bedel ödediği 15 Temmuz zaferine kontrollü darbe demekten vazgeçeceğiz. Adaletin yeri meclistir, yollar değil. Siyaset üretmeden sürece boşa tırpan çalmanın alemi yoktur. Ülkemizin bir yandan terörle mücadelesi amansız şekilde yürürken, diğer yandan da büyüme kalkınma büyük hedeflerine gerçekleştirme yolunda emin adımlarla yürüyoruz" ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Başbakan Binali Yıldırım CHP Pendik İstanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun