Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin ile görüştü

Almanya'nın Hamburg kentinde gerçekleşen G20 zirvesine katılmak için Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Almanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. İki lider arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin ile görüştü Kerem Çelik
Bu içerik 292 kez okundu.

Hamburg Messe Konferans Merkezi'nde gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi'ndeki toplantıların ardından ikili görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı görüşmenin ardından, bugün de Rus lider Vladimir Putin ile biraraya geldi.

İki lider arasında gerçekleşen görüşmeye Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buluşmanın basına açık bölümünde, "Her şeyden önce çok farklı bir G20 Zirvesi Toplantısı yaşıyoruz." dedi.

BEKLENTİLER YÜKSEK

Türkiye-Rusya ilişkilerinin bölgede sağladığı olumlu sonuçlara vurgu yapan Recep Tayyip Erdoğan, "Gerçekten inanıyorum ki bölge halkında, dünyaya da örnek teşkil edecek şekilde... Beklentiler yüksek, tabii özellikle aramızdaki bu ilişkilerin ikili ilişkilerle de güçlendirilmiş olması hakikaten her iki ülke halkına da örnek olarak fayda sağlıyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ilişkiler, turizm, savunma sanayine yönelik gelişmelerin, Türkiye-Rusya ilişkilerini çok daha güçlü bir konuma getireceğine inandığını belirterek şunları söyledi:

"Hepsinden öte tabii Suriye, Irak, bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." 

SURİYE'DEKİ DURUMU İYİYE DOĞRU DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aksine açıklamalarını kısa tutan Rus lider Putin ise, Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben, "Sayın Cumhurbaşkanı, büyük ölçüde sizin duruşunuz sayesinde, Suriye'deki durumu iyiye doğru değiştirmek mümkün oldu. Bu süre içinde terörist oluşumlara büyük darbe indirildi ve çözüm süreci ciddi biçimde ilerledi" diye konuştu. 

"İkili ilişkilerimizin tam kapsamlı gelişimi, ilgimizi çeken bazı sorunların çözümü için son zamanlarda birçok şey yapıldı" diyen Putin, "Sizin ve tüm meslektaşlarınızın duruşunu, müzakere sürecindeki tüm partnerlerimizin duruşunu takdir ediyoruz" ifadelerini kullandı. Putin ayrıca görüşme kapsamında, ikili ilişkileri tüm yelpazede ele almayı teklif etti.

SURİYE'YLE İLGİLİ TEKE TEK AYRI BİR SOHBET OLDU

İki lider arasında gerçekleşen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin-Erdoğan görüşmesinde Türk Akımı, Akkuyu ve Suriye'nin ele alındığını kaydetti. Peskov, "Bildiğiniz gibi görüşme oldukça yoğun. Türk Akımı'nın hayata geçirilmesi ve Akkuyu yapımıyla ilgili planlar karşılaştırıldı, Suriye'yle ilgili teke tek ayrı bir sohbet oldu" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vladimir Putin G20
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun