Çanakkale'de Denizde Meydana Gelen Patlama Korkuttu

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi denizde meydana gelen patlama deprem korkusu yarattı. Sabah saatlerinde kıyıdan 75 metre açıkta meydana gelen patlama sonrası büyük bir köpük halkası oluştu.

Çanakkale'de Denizde Meydana Gelen Patlama Korkuttu
Çanakkale'de Denizde Meydana Gelen Patlama Korkuttu admin
Bu içerik 1344 kez okundu.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Kocaköy sahilinde kıyıya çok yakın mesafede denizde meydana gelen iki patlama bölgede panik yarattı. Şubat ayında 5.3 şiddetiyle sarsılan Ayvacık'ta yeni bir deprem meydana geleceği düşünüldü.

Patlama sonrası denizde meydana gelen görüntüyü 47 yaşındaki Hasan Durmaz, cep telefonuyla kaydetti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü eski öğretim görevlisi Prof. Dr. Doğan Perinçek, deprem kaydedilmediğini söyledi. 

Edremit Körfezinde 6 Şubat 2017 tarihinde 5.3 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası fırtına yaşanmıştı. Depremden Gülpınar, Tuzla ve Yukarıköy ve diğer bölgeler etkilenirken, deprem fırtınası da yöre halkını tedirgin etmişti. İzmir Karaburun ile Yunanistan Midilli Adası açıklarında yaşanan 6.2 şiddetindeki deprem Ayvacık'ta hissedilmişti. 

Bölge halkı Kocaköy sahiline yakın açıklıkta 45 metre derinlikte oluşan bu doğa olayının bir kaç aydır devam ettiğini durumun yeni olmadığını aktardı. Kocaköy Köyü sahilinde denizi seyreden Hasan Durmaz adlı vatandaş, denizde yaşanan doğa olayını cep telefonuna kaydetti. İlk patlamayı kaydedemeyen Durmaz ikinci patlamayı görüntülemeyi başardı. sırada ilginç doğa olayına şahit oldu. 

Görüntüleri izleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü eski öğretim görevlisi Prof. Dr. Doğan Perinçek, sosyal medya hesabından açıklama yaptı:

"Bugün saat 10.00 sıralarında Edremit Körfezi'nde kıyıdan 75 metre uzaklıkta ve deniz derinliğinin yaklaşık 45 metre olduğu noktada denizde iki kez gaz çıkışı ve patlama oldu. Bu sırada herhangi bir deprem kaydedilmedi. Gaz çıkışı sırasında halk dilinde erişte olarak bilinen deniz yosunları deniz tabanından yüzeye çıktı. Boğaziçi Üniversitesi deprem kayıtlarında da bu sabah için söz konusu alanda bir deprem kaydı yok. Aynı alanda Gülpınar depremi sırasında daha küçük boyutlarda gaz çıkışı olduğu yöre halkı tarafından gözlemlenmiştir" 

çanakkale edremit körfezi ayvacık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor
Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor
Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın
Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın