Tavuktaki Salmonella Tehlikesi! Bunlara Dikkat Edin

Tavukta bulunan tehlikelerden bahseden Prof. Dr. Tayar “Kanatlı ürünü veya bulaşmış bir gıdayı tüketen kişilerde ishal, kusma ve bulantı şikayetleriyle ortaya çıkan bir zehirlenmedir” şeklinde konuştu.

Tavuktaki Salmonella Tehlikesi! Bunlara Dikkat Edin
Tavuktaki Salmonella Tehlikesi! Bunlara Dikkat Edin Orkun
Bu içerik 1109 kez okundu.

 

Manisa’daki askerlerin gıda zehirlenmesine neden olduğu belirtilen salmonella bakterinin son günlerde gündeme gelmesi ile konu hakknda açıklama yapan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, salmonellanın 3 bin farklı alt grubu olduğunu belirtti.

Tayar, salmonellanın insanı doğrudan gıda zehirlenmesi etkisi altında bıraktığını belirterek “Burada gıda zehirlenmesi yapan bakterinin kendisidir. Kanatlı ürünü veya bulaşmış bir ürünü tüketen kişilerde ishal, kusma ve bulantı şikayetleriyle ortaya çıkan bir zehirlenmedir. Bireyin direncine ve aldığı bakterinin yüküne göre hafif ishalden ölüme kadar seyreden tablo görülür.” dedi.

Salmonella bakterisinin önüne geçilmek için basit tedbirler alınması gerektiğini ifade eden Tayar “Bazı gözardı edilen durumlar ortaya çıktığında zehirlenme kaçınılmaz olur. Tüketilen et hangi koşullarda mutfağa girdi, nasıl parçalandı, hangi yöntemle pişirildi, soğuk zincire ve hijyen kurallarına dikkat edildi mi hepsi önemli. Mesela beyaz et yemeyenlerde bile salmonellaya bağlı gıda zehirlenmesi görülebilir. Bu durum, ev, lokanta, fabrika mutfağında bazı kurallara dikkat edilmediğinin göstergesidir. Salmonella çok hızlı yayılan ve çoğalan bir bakteri türüdür, özellikle sıcak yaz aylarında daha dikkatli olunmalıdır.” dedi.

SÜREÇ ÇOK ÖNEMLİ

Tavuğun üretiminden satışına kadarki sürecin çok önemli olduğunu belirten Tayar “Marketten aldınız, soğuk zincirden çıktı, bu durumda hızla işlenmeli ya da tekrar soğuk zinciri devam ettirilmeli. Marketten aldığınız kanatlı etinde bir adet olan salmonella, sıcak havalarda bir saat içinde milyonlarca adede ulaşabilir. Kanatlı eti parçalayan bıçakla salata için sebze doğranmamalıdır. Cacık, salata yiyen, çorba içen biri bile salmonella yüzünden zehirlenebilir. Bu, kanatlı kesilen bıçakla cacık içine salatalık doğranması yüzündendir ya da çapraz bulaşma ile çorbaya geçmiştir” dedi.

 

salmonella tavuk tehlike
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drogba veda kararını açıkladı
Drogba veda kararını açıkladı
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun
HTC Şeffaf Telefon Modeline Hazır Olun