Ailenizde Parkinson Hastası Varsa Dikkat! Risk 3 Katına Çıkıyor

Parkinson hastalığı ile ilgili önemli bir konuya değinen Uzman Nörolog Remzi Yiğiter, Adolf Hitler ve Bülent Ecevit gibi önemli isimlerin de yakalandığı bu parkinson hastalığı konusunda yanlış tanıya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Ailenizde Parkinson Hastası Varsa Dikkat! Risk 3 Katına Çıkıyor
Ailenizde Parkinson Hastası Varsa Dikkat! Risk 3 Katına Çıkıyor Orkun
Bu içerik 396 kez okundu.

 

Alman politikacı Adolf Hitler ve ünlü siyasetçi Bülent Ecevit’in de yakalandığı parkinson hastalığı konusunda önemli bilgiler veren Özel Hatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yiğiter, bu hastalığın ilk kez 19. yüzyılda James Parkinson tarafından tanımlandığını söyleyerek şöyle konuştu:

"ELLERDE İSTİRAHAT SIRASINDA TİTREME OLUR"

“Ellerde titremeyle görülen hastalıklardan en bilineni parkinson hastalığıdır. Muhammet Ali örneğinde olduğu gibi meşhur insanlarda da görülüyor. Ellerde istirahat sırasında titreme olur. Hastanın hareketleri yavaş, yüzü donuktur. Ayakta durma dengesinde bozukluk ve kasların gerilmeye karşı gösterdiği dirençlerdeki değişiklik(rijidite) ile devam eden ilerleyici bir hastalıktır. Ancak her eli titreyen hasta da parkinson değildir. İyi huylu esansiyel tremor durumu da olabilir. Bunları ayırt etmek kolaydır. Parkinson hastalığında titreme istirahat sırasında görülür. Diğer titremelerin neredeyse tamamı hareket sırasında görülür. Hastalık çok sık görülüyor ama tanısı da çok kolay. Gözlemle bile tanı konulabilir. Fakat sıklıkla yanlış parkinson tanıları konulabiliyor. Bu da hastalığın sürecini hızlandırabilir”

Hastalığın tedavi dönemiyle ilgili olarak detaylı bilgiler veren Yiğitler “Hastalığın durumuna göre, en sık görülen hareket bozukluğu olan esansiyel tremorun tedavisi çok zor değil. Çok nadiren, cerrahi girişim gerektirecek kadar zorlandığımız hastalar oluyor. Ancak genel olarak ağızdan alınacak ilaçlarla büyük oranda hastalar rahatlatılıyor” dedi.

parkinson risk hastalık remzi yiğitler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!