Alzheimer Hastalığında Bilinmesi Gerekenler: Beslenme Biçimine Dikkat!

Alzheimer hastalığı için yapılabilecekler arasında bulunan gıda tavsiyeleri, hastalığın daha kötüye gitmesine sebep olabiliyor. Hastalığın en büyük düşmanını belirten ve aynı zamanda alzheimer hakkında detaylı bilgiler veren Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç . Dr. Sevda Sarıkaya “Öyle ki kaygı belleği en çok etkileyen faktörlerden birisidir. Bir işi endişe ile tamamlamaya çalıştığınızda mutlaka bir şeyler eksik kalır” diye konuştu.

Alzheimer Hastalığında Bilinmesi Gerekenler: Beslenme Biçimine Dikkat!
Alzheimer Hastalığında Bilinmesi Gerekenler: Beslenme Biçimine Dikkat! Orkun
Bu içerik 1274 kez okundu.

 

Alzheimer hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bulunuyor. Ülkemizde yaklaşık olarak 600.000 alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Unutkanlık şikayetlerinin ilerleyen boyutu olan alzheimer hakkında Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç . Dr. Sevda Sarıkaya önemli bilgiler aktardı.

Düzenli beslenmenin artık lüks sayılabileceğine değinen Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç . Dr. Sevda Sarıkaya “Zaman çok kıymetli olduğundan ilk feragat edeceğimiz maalesef ki yemek düzeni oluyor. Hazır yemeklere yöneliyoruz ve her gıdadan yeterli miktarda almıyoruz. Hazır yemek sektörü de maliyetin düşük olması için karbonhidrat üzerine yoğunlaştığından dolayı, metabolizmamız bir süre sonra bozuluyor. Akdeniz tipi beslenme dediğimiz bol miktarda yeşil sebze ve meyvenin olduğu, et olarak balığın, yağ olarak zeytinyağının tercih edildiği, kompleks karbonhidratlar ve kuru baklagillerin de yer aldığı beslenme biçimi günlük hayattaki unutkanlığa ve ilerleyen dönemde de Alzheimer hastalığına karşı en koruyucu beslenme biçimidir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya şöyle devam etti:

“Zihni sürekli aktif tutmak, beyin hücreleri arasındaki bağlantı sayısını çoğaltıp, beyin rezervini artırmakta, böylece Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür. Merak ise bizi öğrenmeye sevk eden en kuvvetli histir. Merak edersek öğrenmek bir tutku haline gelir. Tutku ile yapılan her iş amacına çok daha fazla yaklaşır. O nedenle ben size 'bulmaca çözün, gazete okuyun' gibi klişe bilgiler yerine 'merak duygunuzu her an taze tutun, öğrenme aşkınız hiç bitmesin' demeyi tercih ediyorum”

 

alzheimer hastalık nedenleri tedavisi beslenme biçimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!