Fındık Fiyatları Artık Türkiye'nin İlk Fındık Borsasında Belirlenecek

Giresun Ticaret Borsası projesi ve AB desteğiyle fındık alım satımında yeni dönem başlıyor. Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası fındık alım satım işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleşmesini olanak tanırken, fındık fiyatlarında da belirleyici olacak.

Fındık Fiyatları Artık Türkiye'nin İlk Fındık Borsasında Belirlenecek
Fındık Fiyatları Artık Türkiye'nin İlk Fındık Borsasında Belirlenecek admin
Bu içerik 1966 kez okundu.

Giresun Ticaret Borsası Türkiye'nin ilk fındık borsası projesini Ağustos ayında hayata geçirecek. Ağustos 2017'de faaliyetlerine başlayacak olan 'Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası'nda fındık alım-satımı elektronik ortamdan gerçekleştirilecek. 

Fındık üreticisinin kazanmasını sağlayacak spot borsa aynı zamanda serbest piyasada üreticiyi en yüksek fiyatı veren firmayı tespit etme derdinden kurtaracak. Fındık fiyatları bundan böyle fındık borsasından yönlendirilecek. 

Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası Türkiye'nin elektronik ortam üzerinden fındık alım satımının gerçekleşeceği ve fındık fiyatlarının belirleneceği ilk platform olacak.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, 'Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması' projesine yönelik, "Projemiz her yönüyle hazır. Seans salonumuz tamamlandı, depolarımız alımlar için hazır durumda. Artık alım dönemini bekliyoruz. Ağustos ayında başlayacak yeni sezonla birlikte biz de projemizi hizmete sunacak ve alımlara başlayacağız." değerlendirmesini yaptı.

Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası nedir?

Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası Giresun Ticaret Odası projesi olarak 2015 yılında temelleri atılarak başlatıldı. Projeye Avrupa Birliği destek verdi. 3 yıldır üzerinde çalışılan proje bazı aksaklıklar nedeniyle 2017 Ağustos ayında hizmete sunulacak hale getirilebildi. Spot borsa fındık alım ve satım işleminin internet üzerinden yapılmasını sağlayacak ve üreticiye kazandıracak. Borsa aynı zamanda fiyatların belirlenmesine yön vererek üreticinin fiyatların iniş çıkışlarından etkilenmesini önleyecek.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, 'Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması' projesinin üreticiye tanıtımı kapsamında gittiği, Giresun'un Boztekke Köyü ve Bulancak/İnece köyünde şu açıklamalarda bulundu:

"Yaklaşık 2 ay sonra başlayacak yeni sezonda hizmete girmesi için yoğun çaba harcıyoruz. Tanıtım ve eğitim programlarımız olacak. Üreticilerimize burayı çok iyi anlatacağız. Buraya kendilerini getireceğiz ve projemizi en iyi şekilde tanıtacağız. Yine manav ve tüccarlarımız ile üyelerimize eğitim programları düzenleyeceğiz. Burada nasıl işlem yapılacağını anlatacağız.

Üreticinin fındığını garanti altında bekleteceğiz. Projemiz sektör, fındık ve çiftçi için ciddi yararlar sağlayacak. Bundan dolayı sektörün tüm aktörleri buraya sahip çıkmalı."

"Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulma Projesi; Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. 

Program, Bölgeler arasında ekonomik ve sosyal farklılıkları azaltmayı, böylelikle Türkiye Ekonomisi daha rekabetçi kılınarak AB Ekonomisiyle entegrasyonunun hızlandırılması hedeflenmektedir. 

Bu proje hayata geçtiğinde, Üretici ve tüccar satmayı düşündüğü ürününü, spot borsada randıman ve kalitesine göre açık artırma usulü ile en yüksek fiyata satabilecektir. 

Ya da ürünün randıman ve kalite kontrolünü yaptırdıktan sonra lisanslı depoya kira bedelinin yüzde ellisi devlet tarafından karşılanmak kaydıyla bırakabilecek, sisteme giren fındıktan da stopaj gelir vergisi alınmayacaktır. 

Depoya teslim edilen fındığa karşı verilecek ürün senedini üretici dilediği zaman satabilecek, ya da ürün senedini anlaşmalı bankalara teminat bırakmak kaydıyla ucuz kredi temin edebilecektir. 

Özetle: Gelişmiş ülkelerin tarım sektöründe yıllar önce başlatmış olduğu lisanslı depo ve spot borsa projesini, fındık sektöründe, Dünya'da ilk olarak Giresun Ticaret Borsası hayata geçirecektir. Bu mutluluğu Giresun'da hep beraber yaşayacağız. 

Saygıdeğer misafirler, 

Bu proje hayata geçtiğinde üreticimizin, tüccarımızın ve sanayicimizin yüzü gülecektir. Fındığın Anavatanı Giresun olarak tescillenecektir. 

Sonuç olarak bu projenin, hazırlık ve uygulamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Özellikle borsa çalışanlarına gösterdikleri özveriden dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz. 

Bugün burada bizleri misafir eden Üretici dostlarımıza ve kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyor, Giresun Ticaret Borsası Meclis ve çalışanları adına saygılarımı sunuyorum." 


 

fındık borsası fındık fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!