Gripten Ölen İnsanların Yüzde 80'i Aşı İle Kurtarılabilir: Aşının Düzenli Yapılması Gerek

Gripten kurtulmanın önemli yollarından olan aşının düzgün ve düzenli yapıldığı takdirde insanın gripten kurtulma ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtildi.

Gripten Ölen İnsanların Yüzde 80'i Aşı İle Kurtarılabilir: Aşının Düzenli Yapılması Gerek
Gripten Ölen İnsanların Yüzde 80'i Aşı İle Kurtarılabilir: Aşının Düzenli Yapılması Gerek Orkun
Bu içerik 562 kez okundu.

 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, grip ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şenol, yaptığı açıklamalarda “Her yıl gripten ölen 500 bin insanın yüzde 80'i, zatürreden ölen 4 milyon insanın da 3'te biri kurtarılabilir.” dedi.

KLİMİK 4. Ulusal Bağışıklama Sempozyumu’nda gerçekleştirilen konuşmada Şenol, grip konusundan bahsetti.

Prof. Dr. Şenol, grip ile ilgili olarak, düzenli aşıların yapıldığı takdirde gribe karşı büyük bir önlem alınabileceğini belirterek “Grip ve zatürre, aşı ile önlenebilir iki önemli hastalık. Ülkemizde maalesef zatürreden ve gripten ölünebileceğine ihtimal verilmiyor. Oysa zatürre trafik kazalarından 4 kat daha ölümcül. Gribin de öldürücü ve farklı seyirleri olabilen bir hastalık olduğu bilinmiyor. Aşı ile ilgili dayanaksız spekülasyonlar nedeni ile 'bu yılı da atlatayım' şeklinde davranılabiliyor. Risk gruplarında grip aşısı geçen yıl sadece yüzde 5 oranında, zatürre aşısı yüzde 1, zona aşısı ise daha düşük düzeyde yapıldı." dedi.

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, yaptığı açıklamalarda aşıların sorumsuzca yapıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Aşılar üretilme aşamasında bilim insanlarının ve sağlık yöneticilerinin güvenlik açısından en çok üzerinde durduğu ve en yakından izlediği maddelerdir. En ufak bir şüphede dahi o aşı kullanıma sokulmaz. Aşıların çok sınırlı yan etkileri vardır ve bu yan etkiler örneğin sağlıklı olmak adına tüketilen bitkisel gıdalar veya tıbbın kullandığı tüm tedavi yöntemlerinde de az veya çok vardır. Dolayısıyla bir aşının baş ağrısı için alınan bir ağrı kesiciden yan etki açısından çok farkı yoktur.”

grip aşı ulusal bağışıklama sempozyumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu