Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Canan Karatay Açıkladı

Ramazan ayında bu sene oruçların 17 saatten fazla tutulacağı konusunda sahurda ne yenmeli, nelere dikkat edilmeli gibi sorular merak edilmeye başlandı. Sahurda tok tutabilecek yiyeceklerin listesi Canan Karatay tarafından açıklandı.

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Canan Karatay Açıkladı
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Canan Karatay Açıkladı Orkun
Bu içerik 1614 kez okundu.

 

Profesör Canan Karatay, sahurda tok tutan yiyecekleri sıralarken, sahurda kesinlikle karpuz yenilmemesi gerektiğini belirterek “Karpuzun lifi olmadığı için kan şekerini aniden yükseltir ve çok çabuk acıktırır” açıklamasında bulundu.

TAM TAHILLI EKMEK

“Sahur sofrasının baş köşesine uzmanlar ekmeği koyuyor. Elbette beyaz ekmek değil tam tahıllı ya da çavdar ekmeği öneriliyor. Sahurda yiyeceğiniz iki dilim ekmek ihtiyacınız olan karbonhidrat için bire-bir çözümdür.”

TEREYAĞI

Prof. Canan Karatay, yumurta ve tereyağı konusunda şunları belirtti: “Sahurda 3-4 yumurtayı bol tereyağına kırıp yiyebilirsiniz. Sarısıyla birlikte yenilmelidir. Sahurda yumurta çok önemli. Yağlı çok önemli. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji sizi 24 saat tok tutabilir”

ZEYTİN

“Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez”

KELLE PAÇA ÇORBASI

“İftar sofrasında içilebilecek en iyi çorba kelle paça... Bu çorba besleyici ve sağlıklı olduğu için iftar yemeklerinin baş sırasında bulunmalı.”

“İftarda pide yenebilir ama nasıl yiyeceksiniz. Pideyi ikiye ayıracaksınız. Avucunuz kadar bir pideye bol bol terayağı (köy tereyağı) süreceksiniz veya bol doğal zeytin yağına batırıp yiyeceksiniz. Pideyi böyle yerseniz kan şekerinizi yükseltmez. Pide beyaz undan yapıldığı için kan şekerini yükseltiyor.-Sahurda pidenin yarısına tereyağı sürüp yiyin. Bunu yaparsanız şekeriniz fırlamıyor. Haliyle çok rahat oruç tutabilirsiniz.”

canan karatay sahurda tok tutan besinler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
TAEK Türkiye’ nin ilk Nükleer Santrali Akkuyu İçin Çalışma İzni Verdi
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!
Samsung kemaralara yeni soluk getiriyor: 17 sensör!